Mieszkając w określonym miejscu, będziemy wiedzieli, gdzie i o jakiej porze jest niebezpiecznie. Najlepiej byłoby tam nie chodzić, ale nie zawsze jest to możliwe i może zajść taka potrzeba, iż zostaniemy zmuszeni się tam znaleźć. Zabieramy wówczas ze sobą psa i wchodząc na wspomniany teren, zdejmujemy mu kaganiec. Musimy też być stale skoncentrowani na tym, co się dzieje dookoła. W chwili zagrożenia pies musi dysponować swoją najgroźniejszą bronią, a mianowicie zębami. Kaganiec mógłby stanowić poważną przeszkodę w skutecznej akcji obronnej naszego czworonoga, bo czas poświęcony na zdejmowanie go będzie pracował na korzyść przestępcy.
Do ochrony przedmiotów używaj psa w odpowiednio wybranym miejscu
Jeżeli chodzi o skuteczność psa w czasie pilnowania przedmiotów, czynnik wyboru miejsca ma ogromne znaczenie. Nie należy pozostawiać go z powierzonym przedmiotem w miejscu publicznym o dużym natężeniu ruchu pieszego. Będzie miał on wówczas bardzo utrudnione zadanie, ponieważ przechodzący ludzie mogą go poszturchiwać, deptać po łapach i ogonie, co może zakończyć się pogryzieniem przypadkowej osoby. Spore znaczenie ma też teren wokół pilnowanego przedmiotu, który jest w tym czasie jakby jego własnością i nikt obcy tej granicy nie powinien przekroczyć. Wybieramy więc takie miejsce, by nikt nie musiał zbliżać się do psa na odległość co najmniej kilku metrów, w przeciwnym wypadku odbierze on to jako zamach na ochraniane mienie i zachowa się agresywnie do każdego, kto się do niego zbliży.
W okresie silnych mrozów skracaj czas ochrony przedmiotów do niezbędnego minimum
Optymalna temperatura dla psa waha się w granicach od -10 do + 10 stopni C. Przekroczenie tych progów wiąże się już z pewną uciążliwością dla niego, a u niektórych ras – nawet z niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia. W okresie silnych mrozów możemy powierzać psu do ochrony przedmioty, lecz wiąże się to ściśle z czasem, którego granica nie powinna przekraczać pół godziny. Pilnujący pies przebywa w pozycji, która nie pozwala na ruch, co sprawia, że organizm jego narażony jest na szybkie wychłodzenie. Ponadto dochodzi tu jeszcze zagrożenie odmrożenia łap, które mają bezpośredni kontakt z zimnym podłożem.