Pilnowanie samochodu jest dla psa zadaniem łatwym, pod warunkiem że zostawimy pojazd odpowiednio przygotowany. W porze zimowej nie musimy uchylać szyb, ponieważ nie grozi psu udar cieplny. Natomiast latem uchylamy szyby w oknach do takiego poziomu, by nie był on w stanie wydostać się na zewnątrz. W czasie upałów należy ustawić pojazd w miejscu zacienionym. W przeciwieństwie do pilnowania przedmiotów na wolnym powietrzu samochód możemy pozostawić na parkingu lub w dowolnie wybranym miejscu, nie zważając na natężenie ruchu, ponieważ przestrzeń terytorialna nie ma tu żadnego znaczenia, gdyż ogranicza się tylko do samego pojazdu. Pies będzie reagował tylko wtedy, gdy ktoś obcy zacznie manipulować przy samochodzie, zaś poruszający się w pobliżu przechodnie będą poza kręgiem jego zainteresowań.
Podczas ochrony dziecka nie przywiązujemy psa do wózka, lecz pozostawiamy obok z przypiętą do obroży smyczą oraz w kagańcu
Dziecko jest dla rodziców najwyższą wartością i podlega szczególnej ochronie i trosce. Głównie chodzi tu o pilnowanie dziecka w wózku, pozostawionego w miejscu publicznym, np. przed sklepem, urzędem itp., ponieważ wejście do jakiegoś pomieszczenia z wózkiem jest zawsze utrudnione. Pamiętajmy, że nie mocujemy smyczy do jakiejkolwiek części wózka, gdyż byłoby to niebezpieczne w przypadku podjęcia interwencji przez psa. Czworonożnego ochroniarza pozostawiamy obok wózka luzem lub przywiązujemy go do jakiegoś przedmiotu w taki sposób, by mógł skutecznie ochraniać dziecko, nie dopuszczając do niego obcych osób.